Politechnika Warszawska - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Odlewnictwo

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1100-00000-ISP-ODLEW
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Odlewnictwo
Jednostka: Instytut Technik Wytwarzania
Grupy: Przedmioty obieralne POKI, sem. 3, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, st. stacjonarne I stopnia
Punkty ECTS i inne: 4.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

Celem zajęć jest przekazanie studentom podstawowych informacji z technologii odlewnictwa oraz laboratoryjna realizacja zadań z zakresu przygotowania procesów odlewania w formach jednorazowych i trwałych, z uwzględnieniem analizy zagadnień związanych ze zjawiskami podczas krzepnięcia odlewów.

Pełny opis:

1) Podczas WYKŁADU omówiona zostanie istota procesu wytwarzania wyrobów metalowych przez ich kształtowanie w stanie ciekłym, a następnie doprowadzenia do zakrzepnięcia. Poznanie problemów fizycznych i technicznych związanych z powstawaniem odlewu w formie. Zdobycie umiejętności koncepcyjnego projektowania form jednorazowych i trwałych. Poznanie zjawisk zachodzących w trakcie przepływu ciekłego metalu oraz jego krystalizacji i zasad projektowania układów wlewowo-zasilających. Poznanie głównych odmian procesów odlewniczych: formowania z wykorzystaniem mas wodno – glinowych, ze spoiwami i bez materiałów wiążących, wykonywania rdzeni, odlewania kokilowego, pod niskim ciśnieniem, ciśnieniowego, odśrodkowego, ciągłego oraz wybranych zaawansowanych metod specjalnych. Zapoznanie się z podstawowymi urządzeniami odlewniczymi służącymi do realizacji tych procesów.

Szczegółowo zostaną przedstawione następujące zagadnienia:

- Podstawy procesów odlewniczych: główne zagadnienia procesów odlewania, przykłady budowy form i realizacji procesów odlewniczych.

- Wypełnianie formy: zjawiska fizyczne i budowa układów wlewowych.

- Krzepnięcie i zasilanie odlewów z materiałów wykazujących skurcz przy krzepnięciu oraz z żeliwa.

- Procesy odlewnicze: wytop, wykonywanie form jednorazowych w różnych odmianach, wykonywanie rdzeni, odlewanie do form trwałych (kokilowe, pod niskim ciśnieniem, ciśnieniowe, odśrodkowe, ciągłe).

- Najnowsze specjalne procesy odlewnicze.

2) Podczas LABORATORIUM zrealizowane zostaną zadania badawcze dotyczące następujących zagadnień:

- Badanie właściwości syntetycznych mas formierskich: Syntetyczna masa formierska - skład oraz przygotowanie. Obieg masy w odlewni. Właściwości mas formierskich - wilgotność, przepuszczalność, wytrzymałość, płynność. Pomiary podstawowych właściwości materiałów formierskich oraz form odlewniczych różnego rodzaju.

- Badanie właściwości stopów odlewniczych na przykładzie stopu Al-Si: Właściwości technologiczne metali i stopów - lejność i odtwarzalność. Skurcz liniowy i objętościowy odlewu. Modyfikacja i rafinacja siluminów.

- Odlewanie kokilowe, badanie zmian temperatury odlewu i kokili w cyklu odlewania: Analiza zjawisk zachodzących podczas stygnięcia odlewów w formach trwałych. Budowa form trwałych. Zasady przygotowania kokili do zalewania. Rola pokrycia stosowanego na wnękę kokili. Cykl odlewania w kokili.

- Obróbka cieplna odlewów żeliwnych: Kształtowanie struktury i właściwości typowych stopów odlewniczych. Podstawowe obróbki żeliwa: wyżarzanie odprężające, hartowanie, ulepszanie cieplne. Hartowanie izotermiczne odlewów z żeliwa sferoidalnego.

- Symulacja komputerowa krzepnięcia odlewów : Ocena prawidłowości zasilania odlewu na podstawie symulacji procesu krzepnięcia. Zjawiska w krzepnącym odlewie. Pojęcie modułu odlewniczego. Wady skurczowe w odlewach. Zasilanie odlewów.

- Zmiany wymiarowe wnęki formy z syntetycznej masy formierskiej: Czynniki wpływające na dokładność wymiarową odlewów. Zjawiska występujące w masie z osnową piaskową podczas zagęszczania.

- Badanie wad odlewów: Grupy przyczyn powstawania wad odlewniczych. Klasyfikacja wad odlewniczych. Zapobieganie powstawaniu wad. Identyfikacja wad z wykorzystaniem atlasów oraz systemów komputerowych.

- Technologia formy i rdzenia:

- Przygotowanie odlewów do produkcji - naddatki na obróbkę skrawaniem:

- Analiza termiczna metali i stopów.

Literatura:

1. Perzyk M. (red.) i inni: Odlewnictwo. WNT, Warszawa 2003

2. Perzyk M. (red.) i inni: Ćwiczenia laboratoryjne z odlewnictwa. OWPW, Warszawa 1995

3. Instrukcje do zadań laboratoryjnych

Metody i kryteria oceniania:

-WYKŁAD - Obecność na wykładach nie jest obowiązkowa. Przewidziane są dwa kolokwia tematyczne. W ocenie kolokwium 1 można uzyskać 30 punktów, w ocenie kolokwium 2 można uzyskać 20 punktów. Kolokwia jest to jedyna możliwa forma zaliczenia części wykładowej.

- LABORATORIUM - Wymagana jest obecność na wszystkich zajęciach laboratoryjnych. Student nieobecny na zajęciach w terminie właściwym dla zespołu, do której jest zapisany lub student, który nie zaliczył ćwiczenia laboratoryjnego, może uczestniczyć w zajęciach z inną grupą/zespołem pod warunkiem uzyskania zgody od prowadzącego zajęcia. W przypadkach losowych usprawiedliwionych dopuszcza się jedną nieobecność na zajęciach, tematyka tych zajęć musi jednak zostać uzupełniona przez studenta w postaci opracowania referatu i złożenia go u koordynatora przedmiotu.

Przewidziane jest sprawdzenie wiedzy dotyczącej aktualnie realizowanego tematu, w formie kolokwium lub odpowiedzi ustnej. O formie zaliczenia informuje prowadzący. Ocena cząstkowa z danego ćwiczenia laboratoryjnego jest wystawiana przez prowadzącego wg kryteriów przez niego ustalonych. Oceniane jest wykonywanie zadań z poszczególnych zajęć oraz wykonanie sprawozdania wspólnego dla zespołu realizującego dane ćwiczenie laboratoryjne - każde ćwiczenie laboratoryjne zakończone jest uzyskaniem oceny wyrażonej w punktach. Ocena za ćwiczenie laboratoryjne jest wynikiem sprawdzenia wiedzy i umiejętności studenta oraz zaliczenia sprawozdania. Maksymalna liczba punktów do zdobycia w każdej ćwiczeniowej części tematycznej wynosi 5 punktów. W całości części laboratoryjnej możliwe jest uzyskanie 50 punktów.

Zasady wystawiania oceny końcowej z laboratorium:

Obliczana jest suma punktów ze wszystkich zajęć laboratoryjnych, przy czym każde ćwiczenie laboratoryjne musi być zaliczone na liczbę punktów co najmniej 3,0 – ocena ostateczna z laboratorium jest wynikiem zaokrąglenia wyliczonej sumy wg następujących przedziałów:

Liczba punktów poniżej 30 - ocena 2,0

Liczba punktów od 30 do 36 - ocena 3,0

Liczba punktów od 36 do 39 - ocena 3,5

Liczba punktów od 39 do 42 - ocena 4,0

Liczba punktów od 42 do 45 - ocena 4,5

Liczba punktów od 45 do 50 - ocena 5,0

- OCENA OSTATECZNA - Zasady zaliczenia przedmiotu i wystawiania oceny końcowej:

Obliczana jest średnia arytmetyczna z następujących ocen:

- ocena z kolokwium 1 oraz ocena z kolokwium 2 oraz ocena końcowa z zajęć laboratoryjnych,

przy czym kolokwium 1 oraz kolokwium 2 oraz laboratorium muszą być zaliczone na ocenę pozytywną co najmniej 3,0. Ocena ostateczna jest wynikiem zaokrąglenia wyliczonej średniej wg następujących przedziałów:

Średnia poniżej 3,00 ocena 2,0;

<3,00; 3,25> ocena 3,0;

(3,25; 3,75> ocena 3,5;

(3,75; 4,25> ocena 4,0;

(4,25; 4,75) ocena 4,5;

<4,75; 5,00> ocena 5,0;

Ocenę z każdej niezaliczonej części tematycznej laboratorium można poprawiać u prowadzącego dane ćwiczenie laboratoryjne.

Ocenę niedostateczną z kolokwium można poprawiać - przewiduje się jeden termin poprawkowy dla każdego kolokwium w formie pisemnej i/lub odpowiedzi ustnej u koordynatora przedmiotu (formę zaliczenia należy ustalić z koordynatorem).

Zajęcia w cyklu "rok akademicki 2023/2024 - sem. zimowy" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-02-18
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Laboratorium, 30 godzin więcej informacji
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Robert Biernacki, Andrzej Kochański, Artur Soroczyński
Prowadzący grup: Robert Biernacki, Andrzej Kochański, Anna Krzyńska, Artur Soroczyński
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Ocena łączna

Zajęcia w cyklu "rok akademicki 2022/2023 - sem. zimowy" (zakończony)

Okres: 2022-10-01 - 2023-02-19
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Laboratorium, 30 godzin więcej informacji
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Andrzej Kochański, Dawid Myszka
Prowadzący grup: Robert Biernacki, Andrzej Kochański, Anna Krzyńska, Dawid Myszka, Artur Soroczyński
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Ocena łączna

Zajęcia w cyklu "rok akademicki 2021/2022 - sem. zimowy" (zakończony)

Okres: 2021-10-01 - 2022-02-22
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Laboratorium, 30 godzin więcej informacji
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Robert Biernacki, Andrzej Kochański, Dawid Myszka, Artur Soroczyński
Prowadzący grup: Robert Biernacki, Andrzej Kochański, Anna Krzyńska, Dawid Myszka, Artur Soroczyński
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Ocena łączna
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Politechnika Warszawska.
pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa tel: (22) 234 7211 https://pw.edu.pl kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.0.0-7 (2024-03-18)