Politechnika Warszawska - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Ekologiczne wytwarzanie części maszyn

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1100-AR000-ISP-EKOMA
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Ekologiczne wytwarzanie części maszyn
Jednostka: Wydział Mechaniczny Technologiczny
Grupy: Przedmioty obieralne POPO dla sem.6, AiRPP, st. stacjonarne I stopnia
Punkty ECTS i inne: 2.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

Celem zajęć jest przekazanie studentom informacji z zakresu rozwoju, projektowania i wytwarzania wyrobów z wykorzystaniem nowoczesnych technik wytwarzania, z problematyką doboru parametrów wytwarzania i materiałów pozwalających na obniżenie energochłonności procesu oraz realizację zadań związanych z ochroną środowiska, z uwzględnieniem aspektów wpływających na kształtowanie kosztów wytwarzania związanych z wyborem procesu technologicznego i możliwościami jego realizacji.

Pełny opis:

Na części wykładowej przedstawione zostaną zagadnienia związane z problematyką wyboru odpowiedniej techniki wytwarzania dla spełnienia założeń projektowych wyrobu z uwzględnieniem analizy możliwości uzyskania pożądanych cech jakościowych w aspekcie kształtowania energochłonności procesu i zmniejszania ilości produktów odpadowych w procesach wytwarzania oraz dostosowywania tych procesów do wymagań Dyrektywy IPPC i Dokumentów referencyjnych BREF (6 godz.). Zakres wykładu obejmuje omówienie nowoczesnych rozwiązań w zakresie uzyskiwania dokładnych wyrobów o wysokiej jakości i dokładności oraz o złożonych kształtach. Tematyka będzie przedstawiona dla odlewnictwa precyzyjnego, inżynierii spajania z wykorzystaniem technik laserowych, przetwórstwa tworzyw sztucznych w aspekcie doboru parametrów wywarzania oraz wykorzystania tworzyw biodegradowalnych, obróbki plastycznej materiałooszczędnej kształtowania cieczą (8 godz.). Zaliczenie (1 godz.).

Część wykładowa da podstawy do realizacji ćwiczeń analityczno- obliczeniowych oraz praktycznych z wykorzystaniem urządzeń technicznych. Zakres przedstawianych zagadnień w ramach ćwiczeń będzie obejmował:

- Procesy odświeżania syntetycznej masy formierskiej; - Procesy regeneracji masy formierskiej z osnowa kwarcowa; - Energochłonność wyrobów z omówieniem czynników ją kształtujących ze szczególnym akcentem na obliczenia energochłonności technologicznej. Uzysk. Zmiana rodzaju pieca. Wybór rozwiązania projektowego z wykorzystaniem metod oceny wielokryterialnej. (3 godz.)

- Biopolimery; - Porównanie właściwości oryginalnego materiału polimerowego z materiałem z recyklingu; - Obliczenia dotyczące ekonomicznego wykorzystania wtryskarek; - Energochłonność w procesie wtryskiwania; - Porównanie konstrukcji form wtryskowych w zakresie zapotrzebowania i kosztu tworzywa sztucznego. Bezpieczeństwo. Ekologia. Polimery biodegradowalne. Koszty materiałów z recyklingu, optymalizacja wytwarzania wyrobów z tworzyw sztucznych pod kątem zużycia energii. Obliczenia możliwości zaoszczędzenia poprzez wprowadzenie modyfikacji w wyrobie konstrukcyjnym z wtrysku klub z wytłaczania z utrzymaniem właściwości. (4 godz.)

- Zastosowanie laserów w technice; - Zastosowanie laserów w spawalnictwie i medycynie; - Lasery w spawalnictwie - energia liniowa procesu spawania. Obliczenia emisji promieniowania. Analiza parametrów procesu – jak wpływają na jakość spawania. Ekologia w wytwarzaniu wioski laserowej – geometria wioski laserowej – jej wpływ na wydajność procesu spawania – obliczenia. (4 godz.)

- Obróbka plastyczna blach i rur za pomocą kształtowania cieczą. Zadanie obliczeniowe odkształceń rozpęczanej rury. Omówienie próby badawczej do badania. Omówienie stanowiska badawczego do kształtowania hydromechanicznego rur cienkościennych. Sterowanie i układ pomiarowy. (4 godz.)

Literatura:

1. Roman Haratym, Robert Biernacki, Dawid Myszka, Ekologiczne wytarzanie dokładnych odlewów w formach ceramicznych, Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa 2008.

2. Krzysztof Chodnikiewicz, Podstawy rozwoju wyrobu, Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa 1997.

3. Perzyk Marcin, Wybór procesu technologicznego w budowie maszyn, Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa 1997.

Metody i kryteria oceniania:

Metody i kryteria oceniania:

- WYKŁAD - Obecność jest obowiązkowa. Dopuszcza się jedną nieobecność nieusprawiedliwioną.

W ramach każdej części tematycznej prezentowanej na wykładzie: kolokwium tematyczne lub odpowiedź ustna (o formie zaliczenia danej części tematycznej informuje prowadzący).

- ĆWICZENIA - Wymagana jest obecność na wszystkich zajęciach ćwiczeniowych. Student nieobecny na zajęciach w terminie właściwym dla zespołu, do którego jest zapisany lub student, który nie zaliczył ćwiczenia, może uczestniczyć w zajęciach z inną grupą/zespołem pod warunkiem uzyskania zgody od prowadzącego zajęcia. W przypadkach losowych usprawiedliwionych dopuszcza się jedną nieobecność na zajęciach, tematyka tych zajęć musi jednak zostać uzupełniona przez studenta w postaci opracowania referatu i złożenia go u koordynatora przedmiotu. Dyskusja podczas zajęć, wykonywanie zadań z poszczególnych zajęć, zakończone uzyskaniem oceny.

Zasady zaliczenia przedmiotu i wystawiania oceny końcowej:

- WYKŁAD - Do zaliczenia wykładu konieczne jest zaliczenie każdej części tematycznej na ocenę pozytywną, co najmniej 3,0.

Ocena końcowa z części wykładowej jest wynikiem zaokrąglenia średniej wyliczonej z ocen uzyskanych z poszczególnych części tematycznych wg następujących przedziałów:

Średnia poniżej 3,00 - ocena 2,0;

<3,00; 3,25> - ocena 3,0;

(3,25; 3,75> - ocena 3,5;

(3,75; 4,25> - ocena 4,0;

(4,25; 4,75) - ocena 4,5;

<4,75; 5,00> - ocena 5,0;

- ĆWICZENIA - Obliczana jest średnia arytmetyczna ocen ze wszystkich zajęć ćwiczeniowych, przy czym każde zadanie ćwiczeniowe musi być zaliczone na ocenę pozytywną co najmniej 3,0 – ocena ostateczna z ćwiczeń jest wynikiem zaokrąglenia wyliczonej średniej wg następujących przedziałów:

Średnia poniżej 3,00 ocena 2,0;

<3,00; 3,25> ocena 3,0;

(3,25; 3,75> ocena 3,5;

(3,75; 4,25> ocena 4,0;

(4,25; 4,75) ocena 4,5;

<4,75; 5,00> ocena 5,0;

- OCENA OSTATECZNA - Obliczana jest średnia arytmetyczna ocen z oceny z zajęć wykładowych i z oceny z zajęć ćwiczeniowych, przy czym część wykładowa i część ćwiczeniowa muszą być zaliczone na ocenę pozytywną co najmniej 3,0 – ocena ostateczna jest wynikiem zaokrąglenia wyliczonej średniej wg następujących przedziałów:

Średnia poniżej 3,00 ocena 2,0;

<3,00; 3,25> ocena 3,0;

(3,25; 3,75> ocena 3,5;

(3,75; 4,25> ocena 4,0;

(4,25; 4,75) ocena 4,5;

<4,75; 5,00> ocena 5,0;

Zajęcia w cyklu "rok akademicki 2023/2024 - sem. letni" (w trakcie)

Okres: 2024-02-19 - 2024-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 15 godzin więcej informacji
Wykład, 15 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Robert Biernacki
Prowadzący grup: Robert Biernacki, Mariusz Fabijański, Paweł Kołodziejczak, Hanna Sadłowska
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Ocena łączna

Zajęcia w cyklu "rok akademicki 2022/2023 - sem. letni" (zakończony)

Okres: 2023-02-20 - 2023-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 15 godzin więcej informacji
Wykład, 15 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Robert Biernacki
Prowadzący grup: Robert Biernacki, Mariusz Fabijański, Paweł Kołodziejczak, Hanna Sadłowska
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Ocena łączna

Zajęcia w cyklu "rok akademicki 2018/2019 - sem. zimowy" (zakończony)

Okres: 2018-10-01 - 2019-02-17
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 15 godzin więcej informacji
Wykład, 15 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Robert Biernacki
Prowadzący grup: Robert Biernacki, Mariusz Fabijański, Paweł Kołodziejczak, Anna Krzyńska, Hanna Sadłowska, Artur Soroczyński
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Ocena łączna
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Politechnika Warszawska.
pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa tel: (22) 234 7211 https://pw.edu.pl kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.0.0-7 (2024-03-18)