Politechnika Warszawska - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Dobór materiałów konstrukcyjnych

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1108-MBTWY-IZP-DOBMA
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Dobór materiałów konstrukcyjnych
Jednostka: Wydział Mechaniczny Technologiczny
Grupy: Przedmioty specjalności MT dla sem.8, Mechanika i Budowa Maszyn, st. niestacjonarne I stopnia
Punkty ECTS i inne: 3.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Liczba godzin zajęć praktycznych:

15

Liczba godzin zajęć teoretycznych:

15

Skrócony opis:

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z rolą materiałów w projektowaniu inżynierskim oraz elementami wzornictwa przemysłowego. Ponadto, wykład ma za zadanie przypomnienie studentom podstawowych informacji na temat menu inżyniera, które obejmuje: materiały metalowe, ceramiczne, polimerowe i kompozyty z ich zaletami i ograniczeniami w zastosowaniach inżynierskich. Celem wykładu jest pokazanie sposobu postępowania przy doborze materiału na element konstrukcji z pominięciem kształtu wyrobu, a następnie z jego uwzględnieniem. Celem przedmiotu jest wreszcie ukazanie materiałów przez pryzmat ich podatności do kształtowania różnymi metodami oraz sposobu szacowania kosztów wyrobu.

Pełny opis:

Wykład:

Bazą dla wykładu jest podręcznik M.F. Ashby’ego zatytułowany: Selection of Materials in Engineering Design, w którym omówiono: problematykę i rodzaje projektowania, grupy materiałów inżynierskich i wreszcie metody postępowania przy doborze materiałów na konstrukcje inżynierskie. W szczególności omówiono dobór materiałów z pominięciem kształtu, z jego uwzględnieniem i doborem metody kształtowania dla materiałów o różnych cechach technologicznych. Wykład jest uzupełniony o informacje podstawowe dotyczące szeroko pojmowanego wzornictwa przemysłowego jako elementu niezbędnego dla sukcesu ekonomicznego procesu projektowania. Ponadto, w ramach wykładu jest omówiony metoda obliczania kosztów wyrobu, a także sposób poszukiwania informacji o materiałach na różnych poziomach zaawansowania procesu projektowania. Wykład jest uzupełniony o zadania rachunkowe, a także analizę poprawności dokonanego wyboru pod kątem pozostałych uwarunkowań jakim podlega konstrukcja podczas eksploatacji.

Laboratorium:

Literatura:

1. Michael F. Ashby: „Dobór materiałów w projektowaniu inżynierskim”, WNT, Warszawa, 1998. (tłumaczenie oryginału pt: Selection of Materials in Mechanical Design, Pergamon Press.: Oxford, New York, Seoul, Tokyo)

2. Mike Ashby, Kara Johnson: Materials and Design. The art and Science of Materials Selection in Product Design, Butterworth, Heinemann, Oxford, Amsterdam, Boston, London, New York, Paris, San Diego, San Francisco, Singapore, Sydney, Tokyo, 1999.

Efekty uczenia się:

Student - ma wiedzę w zakresie doboru materiałów inżynierskich konstrukcyjnych oraz funkcjonalnych do zastosowań inżynierskich. Posiada ogólna wiedzę z zakresu wpływu technologii kształtowania na makro- raz mikrostrukturę materiałów sprężysto-plastycznych i sprężysto-kruchych. Zna mechanizmy zniszczenia w różnych warunkach obciążeń: statycznych, udarowych, zmęczeniowych. Wie w jaki sposób ocenia się właściwości mechaniczne, zarówno standardowe (badania na maszynie wytrzymałościowej) jak i uproszczone (badania twardości). Posiada wiedzę na temat materiałów inżynierskich typu metale i stopy, polimery,ceramika oraz kompozyty.Zna podstawy wykorzystania podstawowych materiałów konstrukcyjnych ( stali, żeliwa, staliwa, stopów aluminium, miedzi, tytanu, oraz innych stopów specjalnych używanych w budowie maszyn i urządzeń. Jest zapoznany z przykładowymi zastosowaniami tych materiałów, tendencjami i kierunkami ich rozwoju. Rozumie jaki jest sens poszukiwania nowych materiałów i stałego ulepszania właściwości mechanicznych dotychczasowych w aspekcie rozwoju zrównoważonego. Orientuje się ogólnie w relacjach między rodzajem materiału, a kosztami.

Metody i kryteria oceniania:

Wykład

Kolokwium na koniec semestru. Kolokwium jest przypisana odpowiednia liczba punktów. Uzyskanie zaliczenia przedmiotu wymaga uzyskania co najmniej 50% maksymalnej liczby punktów jakie można uzyskać.

Laboratorium

Ocena końcowa jest średnią ocen uzyskanych z kolokwium i laboratorium

Praktyki zawodowe:

nie dotyczy

Zajęcia w cyklu "rok akademicki 2021/2022 - sem. letni" (zakończony)

Okres: 2022-02-23 - 2022-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Laboratorium, 10 godzin więcej informacji
Wykład, 10 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Anna Krzyńska, Hanna Sadłowska
Prowadzący grup: Anna Krzyńska, Hanna Sadłowska
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Ocena łączna

Zajęcia w cyklu "rok akademicki 2020/2021 - sem. letni" (zakończony)

Okres: 2021-02-20 - 2021-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Laboratorium, 10 godzin więcej informacji
Wykład, 10 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Anna Krzyńska, Hanna Sadłowska
Prowadzący grup: Anna Krzyńska, Hanna Sadłowska
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Ocena łączna
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Politechnika Warszawska.
pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa tel: (22) 234 7211 https://pw.edu.pl kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.0.0-7 (2024-03-18)