Skrócony opis: |
Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów ze stosowanymi w praktyce zaawansowanymi metodami przetwarzania sygnałów, w tym obrazów traktowanych jako sygnały dwuwymiarowe, sposobami czasowo-częstotliwościowej reprezentacji sygnałów czasu oraz z wybranymi modulacjami analogowymi i cyfrowymi.
|
Pełny opis: |
WYKŁADY: (30h)
- Wykład wstępny: zasady, omówienie materiału przedmiotu, odświeżenie wybranego materiału z przedmiotów poprzedzających (2h: W1)
- Modulacje sygnałów (dla każdej z omawianych modulacji: przekształcenie modulujące i demodulujące, postać sygnału zmodulowanego i przykłady zastosowań) (6h: W2,W3,W4)
- Analogowe, takie jak AM bez fali nośnej, AM z falą nośną, AM jednowstęgowa, PM, FM. (2h)
- Cyfrowe, takie jak ASK, PSK, FSK, QPSK. (1h)
- Inne, np.: PWM, PDM, PPM. (1h)
- Filtr Hilberta i obwiednia sygnałów wąskopasmowych. (1h)
- Nadawanie i odbiór kwadraturowy. (1h)
- Przepróbkowywanie sygnałów. (4h: W5,W6)
- Decymacja, interpolacja i ułamkowa zmiana częstotliwości próbkowania.
- Filtry wielofazowe i banki filtrów.
- Przykład zastosowania: zmiana częstotliwości próbkowania sygnału audio.
- Filtracja dopasowana. (2h: W7)
- Przypomnienie metod opisu procesów losowych, zespolone wektory losowe.
- Filtr dopasowany przedstawiony jako rozwiązanie zadania maksymalizacji stosunku sygnał-szum w przypadku szumu białego i kolorowego.
- Interpretacje (korelator, wybielanie szumu).
- Przykłady zastosowania w elektronice (radiolokacja, telekomunikacja).
- Metody czasowo-częstotliwościowe. (6h: W8,W9,W10)
- Kolokwium (1h)
- Widmo chwilowe, spektrogram, zasada nieoznaczoności. (2h)
- Transformata Wignera-Ville’a. (1h)
- Poprawa kolokwium (1h)
- Falki w analizie czasowo-częstotliwościowej. (1h)
- Przetwarzanie obrazów. (8h: W11,W12,W13,W14)
- Obraz jako sygnał 2D: (2h)
- charakterystyki: rozmiar, rozdzielczość, kontrast, jasność, histogram;
- obraz monochromatyczny, obraz kolorowy, przestrzenie barw;
- dwuwymiarowe przekształcenie Fouriera i częstotliwość przestrzenna
- próbkowanie: twierdzenie o próbkowaniu, aliasing.
- Dwuwymiarowe filtry liniowe: (2h)
- opis w dziedzinie przestrzeni;
- opis w dziedzinie częstotliwości przestrzennej;
- filtracja 2D: splot dyskretny 2D, problemy brzegowe, filtracja w dziedzinie częstotliwości; przykłady filtrów liniowych i efekty ich działania.
- Przykłady filtrów nieliniowych (np. filtr medianowy). (1h)
- Transformata Hougha z przykładami zastosowań. (1h)
- Kolokwium (1h)
- Transformata DCT. (1/2h)
- Przykład zastosowania przedstawionych metod przetwarzania obrazów do sygnałów dwuwymiarowych niebędących obrazem: np. wygładzanie transformaty Wignera-Villa. (1/2h)
- Poprawa kolokwium, podsumowanie przedmiotu, przewodnik po przedmiotach obieralnych z zakresu przetwarzania sygnałów. (2h: W15)
LABORATORIA: (21h=7x3h)
- Informacje organizacyjne; Estymacja: Generacja sygnału zawierającego szum i sinusoidę o pewnej częstotliwości. Estymacja tej częstotliwości kilkoma metodami. Analiza dokładności estymacji w zależności od SNR przez badanie obciążenia i wariancji estymatora. Wykorzystanie przebadanego algorytmu do estymacji częstotliwości sygnału ze świata rzeczywistego.
- Modulacje: Programowa demodulacja i odsłuchanie radia AM i/lub FM z odbiornika SDR (opracowanie, wykonanie i uruchomienie oprogramowania demodulatora). Badanie innej modulacji (PWM lub PDM).
- Decymacja i interpolacja: Analiza efektów redukcji częstotliwości sygnału przez usunięcie części próbek. Analiza efektów interpolacji sygnału przez odpowiednie dodanie zer lub powielenie próbek. Decymacja i interpolacja zarejestrowanego sygnału rzeczywistego.
- Filtracja dopasowana i detekcja: Projektowanie i analiza filtru dopasowanego do zadanej sekwencji próbek. Badanie filtru dopasowanego do impulsu prostokątnego i pseudoszumowego. Wykorzystanie filtracji dopasowanej do detekcji sygnałów takich jak sygnał LMCz i sygnał o rozproszonym widmie.
- Metody czasowo-częstotliwościowe: Badanie widma chwilowego, przekształcenia Wignera i transformacji falkowej w analizie czasowo-częstotliwościowej. Przekształcanie sygnałów syntetycznych w celu zbadania cech różnych reprezentacji sygnału takich jak ich rozdzielczości. Analiza generowanych i rejestrowanych sygnałów rzeczywistych.
- Wibroakustyka: Laboratorium to polega na rejestracji sygnałów akustycznego i elektrooptycznego pochodzących z nierównomiernie obracającej się wiertarki, a następnie na analizie tych sygnałów. Daje ono możliwość wykorzystania wcześniej poznanych metod przetwarzania sygnałów.
- Przetwarzanie obrazów: Obliczanie dwuwymiarowego widma obrazów. Obserwacja efektów filtracji obrazów filtrami liniowymi w dziedzinie czasu i częstotliwości. Odszumianie obrazu z wykorzystaniem filtracji medianowej. Poprawa jakości przykładowych obrazów satelitarnych poprzez operacje na histogramach.
|
Literatura: |
- T. Zieliński: Cyfrowe przetwarzanie sygnałów. Od teorii do zastosowań. WKŁ, 2006.
- J. Szabatin: Podstawy teorii sygnałów. WKŁ, 2000
- J. Szabatin. Przetwarzanie sygnałów. 2003
(https://red.okno.pw.edu.pl/podreczniki/OKNO_book/przetwarzanie_sygnalow/pdf/druk.pdf)
- Jacek Misiurewicz, ed.: Laboratorium Cyfrowego Przetwarzania Sygnałów. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2017
- Oprogramowanie MATALAB wraz z dokumentacją producenta
- R. Lyons: Wprowadzenie do Cyfrowego Przetwarzania Sygnałów. WKiŁ, 2010.
- S. Osowski: Cyfrowe przetwarzanie sygnałów z zastosowaniem Matlaba. Oficyna Wydawnicza PW, 2016
|