Politechnika Warszawska - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
katalog przedmiotów - pomoc

Adaptive Image Recognition

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 103A-TCTCM-MSA-EADIR Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Adaptive Image Recognition
Jednostka: Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych
Grupy: ( Courses in English )--eng.-EITI
( Przedmioty techniczne )---EITI
( Przedmioty zaawansowane obieralne )-Radiokomunikacja i techniki multimedialne-mgr.-EITI
( Przedmioty zaawansowane techniczne )--mgr.-EITI
( Technical Courses )--eng.-EITI
( Telecommunications - Advanced )-Telecommunications-M.Sc.-EITI
Punkty ECTS i inne: 6.00
Język prowadzenia: angielski
Jednostka decyzyjna:

103000 - Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych

Kod wydziałowy:

EADIR

Numer wersji:

1

Skrócony opis:

Wykład obejmuje teorię i zastosowania adaptacyjnych technik przetwarzania obrazów, analizy obrazów i rozpoznawania wzorców do detekcji, klasyfikacji i indeksowania obiektów w obrazie. Prezentowane są algorytmy ekstrakcji cech wykorzystujące informacje o kolorze, teksturze, ruchu i kształcie obiektów. Dyskutowane są podstawowe techniki analizy dyskryminacyjnej i techniki lokalizacji obiektów. Projekty dotyczą generycznych aplikacji, takich jak: rozpoznawanie twarzy, detekcja w obrazie tablicy rejestracyjnej samochodu, rozpoznawanie cyfr, segmentacja słów oraz wyszukiwanie obrazów na podstawie deskryptorów koloru określonych w standardzie MPEG-7.

Pełny opis: (tylko po angielsku)

Adaptive image recognition course includes topics on theory and applications of adaptive image processing, image analysis, and pattern recognition methods for image object detection, classification, and indexing. There are presented feature extraction algorithms based on colour, texture, motion, and shape information. Several fundamental techniques for pattern discrimination and localisation are discussed. Projects refer to generic applications: face recognition, number plate detection, digit recognition, word segmentation, and image search by its MPEG-7 colour descriptors.


Lecture contents

  1. Introduction (2h): block diagram for generic AIR system, modules: localization/segmentation, extraction of features, core recognition task (classification/verification/search); adaptability concept of recognition system;

  2. Generic applications - requirements (2h): for face recognition, number plate recogniser, handwritten word reader, and image search by colour temperature

  3. Visual features based on colour (2h): colour space, colour quantisation, dominant colours, colour distribution, global spatial distribution, local spatial distribution


  4. Visual features based on texture (4h): energy in channels of Fourier transform of Radon transform, regularity, dominant directions, dominant scales, edge histogram

  5. Visual features based on shape (2h): region shape by ART - Angular Radial Transform, contour shape by CSS - Curvature Scale Space


  6. Statistical features (4h): representatives of scalar quantisation (SQ) and of vector quantisation (VQ), principal components coefficients (PCA)

  7. Discrimination by proximity/similarity (4h): nearest neighbours (k-NN), subspace method, linear discrimination analysis (LDA and DLDA), fractal operator, invariant reference points (IRP) methodology

  8. Discrimination by probability (4h): Bayes classifiers, Markov nets


  9. Discrimination by membership value (2h): fuzzy classifiers, rough set classifiers

  10. Localization (4h): by directional histograms, by image filtering, by Hough transform (HT)




Projects contents
  1. Face recognition by principal component analysis

  2. Number plate localization

  3. Digit recogniser by principal component analysis

  4. Handwritten word segmentation

  5. Image search client server application using selected colour descriptors



Similar Courses
CodeNameDiscount ECTS
103A-TLRTM-MSP-AIMAnaliza i indeksowanie multimediów2

Literatura: (tylko po angielsku)

    Literature (mandatory)

    1. N. Sebe, M.S. Lew: Robust Computer Vision, Kluwer, 2003

    2. B.D. Ripley: Pattern Recognition and Neural Networks, Cambrige University Press, 1996


    Literature (optional)

    1. Z. Liu, J. Cai, R. Buse: Handwriting recognition, Springer, 2003

    2. S. Raudys: Statistical and Neural Classifiers, Springer, 2001

Zajęcia w cyklu "rok akademicki 2018/2019 - sem. letni" (zakończony)

Okres: 2019-02-18 - 2019-09-30
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć: Projekt, 30 godzin, 40 miejsc więcej informacji
Wykład, 30 godzin, 40 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Władysław Skarbek
Prowadzący grup: Władysław Skarbek
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Ocena łączna
Jednostka realizująca:

103400 - Instytut Radioelektroniki i Technik Multimedialnych

Zajęcia w cyklu "rok akademicki 2017/2018 - sem. letni" (zakończony)

Okres: 2018-02-19 - 2018-09-30
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć: Projekt, 30 godzin, 40 miejsc więcej informacji
Wykład, 30 godzin, 40 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Władysław Skarbek
Prowadzący grup: Władysław Skarbek
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Ocena łączna
Jednostka realizująca:

103400 - Instytut Radioelektroniki i Technik Multimedialnych

Zajęcia w cyklu "rok akademicki 2016/2017 - sem. letni" (zakończony)

Okres: 2017-02-20 - 2017-09-30
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć: Projekt, 30 godzin, 40 miejsc więcej informacji
Wykład, 30 godzin, 40 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Władysław Skarbek
Prowadzący grup: Władysław Skarbek
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Ocena łączna
Jednostka realizująca:

103400 - Instytut Radioelektroniki i Technik Multimedialnych

Zajęcia w cyklu "rok akademicki 2015/2016 - sem. letni" (zakończony)

Okres: 2016-02-23 - 2016-09-30
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć: Projekt, 30 godzin, 40 miejsc więcej informacji
Wykład, 30 godzin, 40 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Władysław Skarbek
Prowadzący grup: Władysław Skarbek
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Ocena łączna
Jednostka realizująca:

103400 - Instytut Radioelektroniki i Technik Multimedialnych

Zajęcia w cyklu "rok akademicki 2014/2015 - sem. letni" (zakończony)

Okres: 2015-02-23 - 2015-09-30
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć: Projekt, 30 godzin, 40 miejsc więcej informacji
Wykład, 30 godzin, 40 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Władysław Skarbek
Prowadzący grup: Władysław Skarbek
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Ocena łączna
Jednostka realizująca:

103400 - Instytut Radioelektroniki i Technik Multimedialnych

Zajęcia w cyklu "rok akademicki 2012/2013 - sem. letni" (zakończony)

Okres: 2013-02-20 - 2013-09-30
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć: Projekt, 30 godzin, 40 miejsc więcej informacji
Wykład, 30 godzin, 40 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Władysław Skarbek
Prowadzący grup: Władysław Skarbek
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Ocena łączna
Jednostka realizująca:

103400 - Instytut Radioelektroniki i Technik Multimedialnych

Zajęcia w cyklu "rok akademicki 2012/2013 - sem. zimowy" (zakończony)

Okres: 2012-10-01 - 2013-02-19
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć: Projekt, 30 godzin, 3 miejsc więcej informacji
Wykład, 30 godzin, 3 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Władysław Skarbek
Prowadzący grup: Władysław Skarbek
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Ocena łączna
Jednostka realizująca:

103400 - Instytut Radioelektroniki i Technik Multimedialnych

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Politechnika Warszawska.